top of page

Cílem měla být pomalá redukce tuku nejlépe o 12 kg bez úbytku beztukové hmoty.U Bětky kila navíc již nebyla jen estetickým problémem, ale bohužel i problémem zdravotním.

Při skládání individuálního výživového plánu jsem se hodně ohlížela na její časové možnosti a jídla jim přizpůsobila. Bětka měla přání zařadit do jídelníčku luštěniny, jáhly, pohanku, zeleninové polévky, pomazánky, recepty na zdravé dobroty (proteinové tyčky a podobně). Tím, že je Bětka hodně vytížená péčí o nemocného syna a prací z domova pro tři zaměstnavatele, měla přání, aby jídelníček byl nápaditý, ale nebyl náročný na přípravu a vaření.

Nastavila jsem 5 jídel za den. Na snídani jsme se s Bětkou domluvily, že bude zařazovat pečivo, které si nechce a ani nemusí odpírat. K pečivu si nejčastěji dává čerstvé sýry, vajíčka nebo šunku a zeleninu. K dopolední svačině ji vyhovuje 1 kus ovoce. V případě, že méně snídala, zařadí i mléčný výrobek (jogurt, skyr, tvaroh…). Vysvětlila jsem Bětce, že oběd je největší jídlo dne, a aby předešla odpoledním a večerním hladům a chutím, je důležité oběd nevynechávat. Stejně důležitá je i odpolední svačina, protože pracuje-li dlouho do noci, ve večerních hodinách by ji po vynechávání jídel a svačin dobíhaly chutě. Večeři jsem Bětce nastavila lehčí bez přílohy a pečiva, s dostatkem zeleniny.

Jídelníček k hubnutí:

Snídaně: žitný chlebík 60 g s tvarohovou domácí pomazánkou (Lučina, Gervais, Palouček…..) 100 g, zelenina

Svačina: 1 kus ovoce

Oběd: Plátek krůtího masa 160 g se zeleninou, rýže Basmati vařená 100 g

Svačina: Kefír 300 – 400 ml (Skyr, acidofilní mléko, jogurtový nápoj…)

Večeře: Vaječná omeleta ze 3 vajec se zeleninou

Bětka po předání výživového plánu odcházela natěšená a spokojená, že je to první krok, který pro sebe po dlouhé době dělá. Domluvily jsme se, že bude zapisovat snězená jídla a na kontrolách je spolu s novými čísly z váhy Tanity prokonzultujeme.

Start měla Bětka opravdu raketový. Bylo úžasné sledovat, jak její tělo zareagovalo na pravidelný a vhodně složený jídelníček. Kila z tuku šla dolů. Bětka měla na první kontrole po 5 týdnech velkou radost a já s ní. Viděla na oblečení, že kila ubyla a cítila se mnohem lépe. S další a další kontrolou začala ze skříně tahat věci, které už léta neoblékla.

Bětku ve snaze o pravidelnost stravy nejvíce brzdí každodenní péče o syna (ranní inhalace, vysokotučná dieta, vysoké standardy hygieny, enzymoterapie a podobně) a nepravidelný pracovní čas, který dohání, jak se dá. I přesto jsme na dalších kontrolách byly klidné, viděly jsme, že kila ubývají. Někdy méně někdy více, podle důslednosti a energie, kterou do redukce Bětka v průběhu Tříměsíční výzvy zvládla vkládat. Na pravidelných schůzkách jsme kontrolovaly zapsaný jídelníček.

Ukazovaly jsme si v něm, co je tam dobře, co špatně, jaká nová jídla a suroviny zařadit. Co koupit k svačině na výletě, na benzínové pumpě, prostě mimo domov, když nejsme vybaveni, ale potřebujeme se najíst. Bavily jsme se o vaření luštěnin, správné skladbě jídel, aby v nich nechyběly živiny. Čím a jestli se odměnit. Dopřát si dobrotu, která v době redukce není vhodná, ale slavíme například narozeniny. Jestli a kolik skleniček vína si můžeme o víkendu dovolit, aby nám ručička na váze nešla doprava více, než při posledním měření a podobně.

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

"Cottage"

bottom of page