top of page

Přepadá vás neovladatelná chuť na sladké?Často po mně klienti při konzultacích chtějí poradit, jak se zbavit závislosti na sladkém, na čokoládě, na večerním uzobávání všemožných pochutin, uzenin a sýrů, pití sladkých nápojů…

V první řadě je dobré dívat se na složení a velikost porcí jídel za den. Nejlepší cestou, jak chutím a hladům předcházet je nevynechávat hlavní jídla (snídani, oběd, večeři) a dbát na správnou skladbu (mít dostatek bílkovin, zdravých tuků a vhodných sacharidů u hlavních jídel).

Odměnou vám bude dobrá nálada, zlepšení únavových stavů, silnější imunita, zdravé snížení hmotnosti a mnoho dalších pozitivních změn. Někomu může být sladké odměnou, pohlazením (které se mu nedostává), odvedení pozornosti od pocitu nespokojenosti (sama se sebou, se vztahy, s postavou, se sníženým sebevědomím….).

Chuť na sladké a výčitky…

Je spousta důvodů, které nám otravují život. Neumíme se jim postavit a jednoduchou cestou je změnit. Často řešíme stavy zoufalství a nespokojenosti zvýšeným zajídáním (zapíjením…). Na chvilku a v prvním okamžiku po konzumaci sladkého nebo tučného máme pocit uspokojení, příjemného pocitu, který přebije tu nenáviděnou, vlezlou “nespokojenost”.

O pár chvil později se u většiny z nás dostaví výčitky, černé svědomí a pocit vlastního selhání. Z dlouhodobého pohledu je tento způsob uspokojování chutí nežádoucí, protože ve většině případů nám zvyšuje hmotnost, přivádí zdravotní problémy (diabetes, zvýšený krevní tlak, srdečně cévní onemocnění a další…).

I malé krůčky, kterými se pokusíte změnit nespokojenost, která vás trápí, vám pomohou se zbavit svých chutí a omezit nadměrnou touhu po jídle. Práce na sobě se vám určitě vyplatí.

Odměňujeme své děti sladkostmi.

Učíme je tím zlozvyku. V budoucnu ho budou jen těžko odbourávat. Odměňujte je svou pozorností, časem, povídáním, společnými činnostmi. Zajděte s nimi do kina, na kolo, do zoo, zahrajte si společně deskové hry… To je pro ně největší odměna, kterou jim dáte.

Pomoci nám může i odvedení pozornosti od nezvladatelných chutí.

Nejčastěji to bývá čtení, luštění křížovky, sudoku (zaměstnání hlavy), pohyb (pár dřepů, rotoped, procházka, úklid…), vyčistit si zuby (po chuti mentolové pasty se vytrácí chuť na sladké), vzít si žvýkačku, uvařit si čaj nebo kávu, meditace.

12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

"Cottage"

bottom of page