top of page

Snídat či nesnídat?Častý dotaz mých klientů bývá, zda jim doporučuji snídat nebo nesnídat. Odpověď může být pro každého jiná.

U svých klientů na začátku spolupráce zjišťuji, které jídlo mají pravidelné, které naopak vynechávají (nestíhají). Jak u nich vypadá začátek dne. Mají ráno čas pro sebe, nebo vypravují děti do školy? Kdy je přepadají největší chutě a hlady? Jak lehce či obtížně se přes den dostávají k jídlu? A mají čas ho v klidu sníst?

Následně společně vyhodnotíme, zda je pro ně snídaně nezbytná, či se mohou najíst v klidu po příchodu do práce nebo začnou den obědem.

Pro většinu z nás, je lepší snídat.

Svým klientům často říkám: „Když do auta nenalejete olej a benzín, nikam vás nedoveze.“ Po svém těle chcete, aby po nočním hladovění a dehydrataci fungovalo nejlépe na 120%. A ano, tělo fungovat bude, ale za jakou cenu? Nemusíte mít dostatek energie, můžete být podráždění, cítit se nepříjemně, večer budete chybějící energii dojídat a váha půjde nahoru, apod.

Pro většinu z nás je tedy lepší nasnídat se doma a v klidu. Do práce vyrazit sytí, plní energie.

Jakými potravinami začít den?

Pro ty, kteří nemají čas dopoledne na svačinu, doporučuji zařadit ke snídani vajíčka s žitným chlebem a zeleninou. Vajíčka jsou sice těžší na trávení, ovšem zasytí vás na delší čas. Dodáte po ránu do těla kvalitní bílkovinu, z žitného chlebu vhodné sacharidy, zeleninou doplníte vlákninu, vitamíny a minerály.

Pro ty, kteří mají rádi sladkou snídani, nebo se ráno potřebují prohřát, doporučuji zařadit cereální kaše. Nejpoužívanější je kaše ovesná. Zkusit můžete i bezlepkové varianty z pohanky, jáhel, amarantu, quinoi, rýže, kukuřice, čiroku. Vločky nechte přes noc změknout ve vodě, urychlíte tím ranní vaření kaše. Kaši můžete vařit v mléce, rostlinném mléce nebo vodě. Dále přidejte do vloček různé druhy semínek a oříšků, kokos nebo skořici. Do hotové kaše nakrájejte ovoce a můžete (nemusíte) zakápnout medem, javorovým sirupem apod.

Častá snídaně bývá jogurt s musli. Hlavně pro svou nenáročnou a rychlou přípravu. Vyměňte zapečené (crunchy) musli za musli sypané. Snížíte kalorickou hodnotu snídaně a příjem jednoduchého cukru a tuků.

Klasikou české snídaně je chleba s uzeninou a sýrem. Tady doporučím vyměnit salám za kvalitní šunku. Ještě lepší je namazat chleba čerstvým sýrem typu Lučina, Gervais nebo domácí pomazánkou (rybičková, tvarohová, vajíčková…) a doplnit zeleninou.

Když jste ve spěchu a potřebujete snídat…

Pokud ráno nestíháte, mějte v ledničce rychlovku v podobě jogurtového nápoje, Skyru, zákysu nebo si večer připravte domácí smoothie. Popíjet nápoj můžete i cestou v autě nebo po příchodu do práce.

Recept na domácí smoothie:

3 polévkové lžíce bílého jogurtu, hrst bobulového ovoce (sezonní ovoce), 3 polévkové lžíce vloček, 1 polévková lžíce semínek a hrstička ořechů. Pokud chcete nápoj tekutější, nařeďte ho mlékem nebo vodou.


12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

"Cottage"

bottom of page