top of page

"Vánoční čas není o přejídání"


Vánoce v dnešní době slavíme každý po svém. Jsou zvyky a tradice, které v rodinách přetrvávají a většinou s příchodem dětí je další generace opakují. Vánoční čas začíná prvním adventem. Zapalujeme první svíčku na adventním věnci a začínáme péct vánoční cukroví.

K Vánocům patří vánoční trhy a jarmarky plné neodolatelných pochutin, punčů a svařeného vína. Letošní rok se bez nich budeme muset z důvodů covid opatření obejít. Vánoční svátky jsou nejdelší svátky v roce. Z pohledu tělesné váhy je to pro nás nejnáročnější období. Začátkem prosince začínáme péct cukroví, které je třeba ochutnat. Začínají vánoční večírky a párty, užíváme si na nich kromě jiného i spousty pochutin a alkoholu. Kolegyně a kamarádky si navzájem nosí ochutnat cukroví, které napekly.

Přibírání o Vánocích

Štědrým dnem nám začíná slavení Vánoc v domácím prostředí. Dnes ho nejčastěji oslavujeme jídlem. Naše stoly jsou stále plné vánočního cukroví, ovoce, oříšků, sušeného ovoce, jednohubek a chlebíčků. Zapíjíme je vaječným koňakem, punčem a jinými alkoholickými nápoji.

Schází se širší rodina, navštěvujeme přátele a hlavní náplní je sezení, povídání, ochutnávání a pojídání připraveného pohoštění. Dny plynou ve sváteční atmosféře, až k silvestrovské noci, která dovrší měsíční oslavování Vánoc. U televizních obrazovek si užíváme silvestrovské pořady, na stole po nás pokukují chlebíčky, různé druhy pochutin, vánoční cukroví a plné sklenky vína či jiného alkoholu. Sekt se chladí v ledničce, aby měl o půlnoci tu správnou teplotu.

Pro naše zažívání a tělesnou váhu je to náročné období. Jíme tučné a kaloricky náročné jídlo, pije více alkoholu, méně spíme a máme méně pohybu. Také se děsíte, že během Vánoc naberete kilogramy, které v novém roce budete horko těžko shazovat? Prožijte Vánoce tak, aby vás po nich váha nemile překvapila a obešli jste se bez zažívacích problémů.

Nevzdávejte se vánočních jídel a pochutin. Jen dodržujte normální porce jídel. Nepřejídejte se. Jezte hlavní jídla, dopolední a odpolední svačinu a mezitím nejezte. Pokud je u vás tradiční tučnější kuchyně, zmenšete si porce hlavních jídel, ať nemáte pocit, že jídlo šidíte a vaříme jinak, než vaše babička.

Nemusíte všechny tradiční jídla ochutnat v jeden den.

Vychutnávejte si je postupně. Nedělejte si doma velké zásoby potravin. Supermarkety mají otevřeno každý den. Vánoční svátky nemusíme trávit sezením u televize, na návštěvách s plnými talíři jídel a pochutin. Vyrazte s rodinou, přáteli na dlouhé procházky, příjemně vám vytráví.

Recepty na vánoční cukroví:

Kakaové nepečené kuličky s banánem

– 200 g ovesných vloček

– 150 g kokosového oleje

– 50 g medu

– 50 g strouhaného kokosu

– 1 banán

– 1 lžička holandského kakaa

Banán rozmačkáme a promícháme s kokosovým olejem, medem, holandským kakaem a ovesnými vločkami. Ze směsi vytvarujeme kuličky, které obalíme v kokosu. Skladujeme v ledničce (chladu).

Bezlepkové vanilkové rohlíčky

– 280 g bezlepkové mouky Jizerka

– 210 g másla pokojové teploty

– 100 g mletých vlašských ořechů

– 80g cukru moučky/med

– kapka rumu pro vůni a vláčnost

– trocha citronové kůry

– 1 vanilkový cukr

Všechny ingredience smícháme a uhněteme těsto. Těsto necháme hodinu odležet v lednici. Z uleženého těsta tvarujeme malé rohlíčky, které skládáme na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme při 180 stupních do růžova. Horké rohlíčky obalujeme v cukru ovoněném vanilkovým cukrem. Recept dle celiaxmoni.

Arašídová kolečka bezlepková

– 100 g másla

– 140 g arašídového másla

– med dle chuti

– 185 g bezlepkové mouky

– 1 vejce

– celé arašídy na ozdobu

Arašídové máslo a med rozmixujeme tyčovým mixérem do hladka. Přidáme vejce, nakonec přisypeme mouku a vznikne hladké těsto. Dáme jej na hodinu do lednice. Poté ho rozválíme, vykrojíme kolečka a pečeme na pečícím papíru do zlatova (asi 12 min). Po vystydnutí namažeme jednu polovinu arašídovým máslem a slepíme s druhou půlkou. Recept dle celiaxmoni.

Vánoční perníčky bezlepkové

– 370 g bezlepkové mouky

– 200 g cukru moučka

– 1 vejce

– 6 lžic medu

– 40 g másla

– 1/2 bezlepkového prášku do pečiva

– kůra z 1 citronu

– kakao (množství podle toho, jakou chceme mít barvu perníčků)

– špetka skořice

– 14 hřebíčků

– vejce na potření

Poleva: lžíce citronové šťávy, 200-300 g cukru moučka, 1 bílek

Vejce vyšleháme s cukrem, přidáme med a rozpuštěné máslo. V misce smícháme mouku, prášek do pečiva, hřebíček roztlučený nadrobno a citronovou kůru. Sypkou směs poté spojíme s vyšlehanou směsí a vypracujeme hladké těsto. Zabalíme do sáčku a necháme 2 – 3 dny v lednici. Těsto rozválíme, vykrojíme vánoční motivy a pečeme 6 – 7 minut při teplotě 220 stupňů. Jakmile vyjmeme cukroví z trouby, ihned potřeme vejcem, které jsme smíchali s 1 lžící vody.

Poleva: Bílky smícháme s citrónovou šťávou, šleháme a postupně přidáváme cukr. Vznikne hladká poleva, která po nanesení na perníčky nesmí stékat.Recept dle celiaxmoni.

Fitness vánoční štola

– 500 g celozrnné mouky (špaldové)

– 1 sáček prášku do pečiva

– 100 g arašídového másla

– 80 g třtinového cukru

– 2 vejce

– 2 lžičky vanilkového extraktu

– 250 g tvarohu

– trocha mléka (100-200 ml)

– kůra z jednoho pomeranče

– hrst rozinek, 2 hrsti ořechů, hrst sušených meruněk

Na potírání: máslo + rum (nemusí být)

V jedné míse smíchejte mouku s práškem do pečiva. Ve druhé utřete máslo s cukrem, přidejte vejce, vanilkový extrakt, tvaroh, pomerančovou kůru, ořechy, sušené ovoce. Obsah obou mís smíchejte a rukama vytvarujte těsto. Do hotového těsta pro vláčnost můžete přidat mléko. Těsto ve tvaru štoly pečte v troubě na 180 stupňů zhruba 30-40 minut. Po vytažení z trouby potřít štolu rozpuštěným máslem s rumem (můžete a nemusíte pocukrovat).

1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

"Cottage"

bottom of page